Z czym kojarzy wam się leżenie na kanapie? Lenistwo, prokrastynacja? Niekoniecznie!
Jak udowadnia Dr. Saundra Dalton-Smith, lekarka pracująca w Annistone Medical Clinic w USA, istnieje wiele rodzajów odpoczynku, a nawet czynność tak prosta jak leżenie na kanapie jest jedną z nich!
Jak działa zmęcznie?
Czy czułaś/eś kiedyś zmęczenie pomimo tego, że wcale nie miałaś/eś wiele pracy? Może pracujesz w miejscu które uwielbiasz, a jednak nie czujesz się dobrze? Jeśli dotykają cię takie lub podobne sytuacje, możliwe, że zmagasz się z niedoborami odpoczynku. Niekoniecznie jednak odpoczynku ogółem, może brakuje ci jedynie konkretnego jego rodzaju.
7 Rodzajów odpoczynku
Lekarka, w swojej pracy, opisuje siedem rodzajów odpoczynku, z których każdy musi być wypełniony, by człowiek czuł się dobrze:
- Fizyczny
- Twórczy
- Emocjonalny
- Społeczny
- Sensoryczny
- Psychiczny
- Duchowy
Niżej pokrótce opisze każdy z wymienionych typów
Odpoczynek fizyczny
Najbardziej klasyczny rodzaj odpoczynku. Dzielimy go na dwa aspekty – aktywny i bierny. Część bierna opiera się na śnie, nasze ciało, jak i umysł potrzebują odpowiedniej jego ilości, znacznie ma też jego jakość.
Część aktywna składa się z ogólnej ruchomości ciała. Basen, bieganie czy trening, wszystkie te czynności nadają naszemu ciału ruchomość, ponadto stanowią źródło dopaminy, hormonu szczęścia.
Niedobór tego rodzaju odpoczynku objawia się regularnymi bólami stawów, głowy oraz poczuciem sztywności w kręgosłupie.
Odpoczynek twórczy (in. kreatywny)
Ściśle związany z pracą umysłową, najczęściej dotyka osoby pracujące kreatywnie, programistów, designerów, ale też uczniów czy studentów.
Nasz mózg nie jest stworzony czysto do myślenia i tylko myślenia. Gdy znajdujemy się w sytuacji, gdzie jesteśmy przymuszani do ciągłej, intelektualnej pracy zaczyna pojawiać się frustracja oraz niedługo później poczucie wypalenia zawodowego.
Ważne w walce z tym typem zmęczenia jest ograniczenie czasu pracy swojego umysłu – skupienia, do określonej liczby godzin dziennie. Ponadto warto znajdować chwile gdy możemy wyłączyć „świadome myślenie”, spróbować poćwiczyć, przejść się na spacer czy zagrać w grę wideo.
Odpoczynek emocjonalny
Na co dzień spotykamy się z wieloma sytuacjami budzącymi w nas negatywne emocje, czy też ogólniej, odczucia. Nie raz musimy dusić je w sobie, to powoduje narastającą frustrację, a co za tym idzie stres.
Dobrym sposobem na walkę z takim typem mentalnego zmęczenia jest szczera rozmowa z psychologiem lub bliską, zaufaną osobą, podczas której będziemy mogli wyrzucić gnieżdżące się w nas emocje.
Odpoczynek społeczny
Wbrew nazwie nie musi opierać się na odizolowaniu od ludzi, chociaż jest to jedna z jego form. Może też opierać się na spędzaniu czasu z osobami przy których czujemy się dobrze.
Objawem podobnie jak w pozostałych punktach jest poczucie ciągłego stresu związanego z przebywaniem wśród ludzi. Często przypadki zmęczenia tego rodzaju zdarzają się u osób pracujących w handlu, na co dzień otoczonych przez nie sprzyjające im, nie bliskie osoby.
Odpoczynek sensoryczny
W dzisiejszych czasach zewsząd otaczają nas źródła informacji, dźwięków i obrazów. Nasze mózgi nie są przystosowane do działania przez cały czas, w takich warunkach.
By prawidłowo działać w takim środowisku, co jakiś czas potrzebujemy zrobić przerwę, wyłączyć ostre i wyraziste bodźce.
Może to być medytacja, wzięcie długiej kąpieli, czy nawet spędzenie chwili leżąc spokojnie na kanapie. Ale i jaka kolwiek forma odcięcia się od wielopłaszczyznowych bodźców zewnętrznych.
Odpoczynek psychiczny
Jest to bardzo ogólnie zdefiniowany rodzaj zmęczenia, szczególną jego odmianą, której tutaj się przyjrzymy, jest powtarzalność codziennych czynności. To, że co dzień mierzymy się w pracy z tą samą lub podobną pracą bez wyraźnych efektów jest najzwyczajniej w świecie bardzo nurzące.
Jak pisze Jessie Geoffray, pisarka anglojęzycznego czasopisma Goop, osoby z tego typu niedoborami często doświadczają problemów ze snem. W szczególności z samym momentem zaśnięcia.
Tutaj dobrym sposobem będzie dłuższa przerwa od wykonywanej na co dzień czynności lub próba rozpoczęcia czegoś nowego, nowego hobby, wyjazdu w nowe miejsce, zmiana pracy.
Odpoczynek duchowy
Najmniej konkretnie zdefiniowany ze wszystkich wymienionych tu rodzaju odpoczynku, kluczem do jego osiągnięcia jest poczucie przynależności do jakiejś społeczności, wiary lub osoby. Może być to codzienny czas na modlitwie, a dla osoby niewierzącej chwila medytacji lub ogólnej refleksji.
Co możesz zrobić z tą wiedzą?
Oczywiście najlepszym sposobem będzie kontakt ze specjalistą. Jednak jeśli odczuwasz któreś z wymienionych objawów i chcesz spróbować zmienić swój odpoczynek na lepsze, ale nie wiesz od czego zacząć, pomóc może ci Quizz przygotowany przez samą dr Saundre Dalton- Smith.
Pamiętaj jednak, że quiz jest jedynie sugestią!
Więcej o roli odpoczynku możesz przeczytać w naszych artykułach.
Przeczytałeś artykuł? Pomóż nam się rozwijać i wypełnij ankietę!
Źródła:
(1.) https://www.drdaltonsmith.com/
(2.) https://goop.com/wellness/mindfulness/7-types-of-rest/
(3.) https://youtu.be/ZGNN4EPJzGk(4.) Quizz: https://www.restquiz.com/quiz/rest-quiz-test/
(4.) Quizz: https://www.restquiz.com/quiz/rest-quiz-test/