Emilia Dańczak

14 października 2023

Jak zdobywać doświadczenie podróżując?

Aktualności

A co gdyby można było wyjechać za granicę zupełnie za darmo, a przy tym rozwinąć się, zwiększyć kompetencje zawodowe, a przy okazji poznać rówieśników z całej Europy?  Brzmi jak mrzonka? Trochę tak, ale okazuje się, że takie wyjazdy są jak najbardziej możliwe. To wszystko za sprawą programu Erasmus Plus i organizowanych w jego ramach wymian […]

A co gdyby można było wyjechać za granicę zupełnie za darmo, a przy tym rozwinąć się, zwiększyć kompetencje zawodowe, a przy okazji poznać rówieśników z całej Europy? 

Brzmi jak mrzonka? Trochę tak, ale okazuje się, że takie wyjazdy są jak najbardziej możliwe. To wszystko za sprawą programu Erasmus Plus i organizowanych w jego ramach wymian młodzieżowych i szkoleń. 

Erasmus Plus

Jak opowiada Helena Leszczyńska z organizacji YoWo Poland „Projekty z programu Erasmus są w 100% finansowane z funduszy Komisji Europejskiej. Uczestnicy nie muszą za nic płacić, dzięki czemu ten program jest tak włączający”. 

Programy i projekty organizowane w ramach Erasmusa poprzez szkolenia, ale także uczenie nieformalne i pozaformalne, mają na celu kształtowanie dojrzałego obywatela. Uczestnicy projektów wzmacniają swoje kompetencje zawodowe i społeczne, tak by jak najlepiej odnaleźć się na rynku pracy, rozumieć coraz bardziej wielokulturowe społeczeństwo i być gotowym na aktywne uczestnictwo w społeczeństwie demokratycznym. Pomimo niezwykle wzniosłego brzmienia tych zdań, program Erasmus faktycznie swoje cele realizuje. Przede wszystkim zapewnia platformę do wymiany doświadczeń, wspólnej nauki i współ-bycia z rówieśnikami z różnych państw. 

Jego ogromnym plusem jest bezpłatność, a co za tym idzie inkluzywność, bariera finansowa przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko chęć. To też bardzo dobra możliwość do bardziej świadomego podróżowania. Często wyjeżdżając na projekt, uczestnik ma okazję wpłynąć na środowisko i społeczność, które odwiedza. Ma też okazję doświadczać odmiennej kultury w międzynarodowej grupie, co zwiększa przestrzeń do refleksji nad różnorodnością i wielowymiarowością świata. 

Trochę praktyki 

Wymiana Młodzieży

Wymiany młodzieży są projektami dla osób od 13 do 30 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że każda wymiana rządzi się swoimi prawami i ma swoje własne ramy wiekowe, wiele z nich wymaga ukończenia 18 roku życia.

Takie projekty zdecydowany nacisk kładą na wymianę doświadczeń, spotkanie, przełamywanie barier zarówno tych kulturowych, jak i językowych. Co ciekawe do uczestnictwa w wielu z nich nie jest wymagana znajomość języka angielskiego, a wszystko po to, żeby stworzyć platformę dla młodych Europejczyków z różnych środowisk do ćwiczenia i próbowania swoich sił.

Każda wymiana ma też swój własny temat. Niektóre skupiają się na ekologii, inne na równości płci, sporcie, zdrowym stylu życia, czy prawach człowieka.

Szkolenia

Szkolenia z kolei są projektami dla osób od 18 roku życia wzwyż. Oznacza to, że ich uczestnicy nie ograniczają się do osób młodych, zdarzają się 40., 50., czy 60. latkowie. Stwarza to niezwykłą platformę wymiany międzypokoleniowej. Większość szkoleń jest realizowana w języku angielskim i trzeba znać ten język na poziomie komunikatywnym. Stawia się większy nacisk na konkretną wiedzę z zakresu danej dziedziny.

Gdzie szukać

Możliwości wyjazdów jest wiele. Można je znaleźć między innymi na stronie wspomnianej wcześniej fundacji YoWo. Wiele możliwości można też znaleźć na stornie fundacji Logos, czy INPRO. Bazę szkoleń można znaleźć też na stronie Salto-Youth.

Dobrym miejscem do szukania tego typu wydarzeń są też grupy na Facebooku, między innymi PL Youth in Action albo Youth Opportunities PL.

Alternatywy — a co jeśli nie Erasmus

Program Erasmus nie jest jedynym tego rodzaju projektem. Ciekawymi alternatywami są również programy Europejskiego korpusu solidarności, Work Campy i wyjazy w ramach Work away.

Europejski Korpus Solidarności

Jest skierowany do osób między 18 a 30 rokiem życia. Głównym celem projektu, podobnie jak w przypadku programu Erasmus, jest wywieranie pozytywnego wpływu na rzeczywistość przy jednoczesnym podnoszeniu własnych kompetencji.

W jego ramach możesz:

  • wziąć udział w wolontariacie;
  • odbyć staż lub praktyki;
  • podjąć pracę;
  • uczestniczyć w projektach solidarnościowych;
  • zaangażować się w wolontariat z zakresu pomocy humanitarnej w ramach Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej.

Więcej informacji znajdziecie na stornie Europejskiego Korpusu Solidarności.

Work Camp

To forma wolontariatu, która przypomina międzynarodowy obóz dla młodzieży, podczas którego uczestnicy wykonują prace na rzecz lokalnej społeczności. 

Przeciętny Work Camp trwa od 1 do 3 tygodni. Grupę stanowi przeciętnie 10-15 osób z różnych krajów i kultur (1-2 osoby z jednego kraju). 

Więcej informacji znajdziecie na stronie Work Camp.

Work Away

WorkAway jest platformą, której głównym celem jest umożliwianie wymiany kulturowej. Dzięki niej będziesz mógł znaleźć hosta, czyli osobę przyjmującą (goszczącego), który w zamian za uzgodnioną wcześniej pracę, zapewni Ci nocleg i wyżywienie. Czasami, szczególnie jeśli przyjmującym jest firma, w zamian za pracę dostaniesz również wynagrodzenie, należy jednak pamiętać, że głównym celem jest wymiana kulturowa i doświadczenie życia w innym miejscu, nie jest to więc sposób na „zbicie kokosów”.

Platformę znajdziesz pod tym linkiem.

Jak widać, opcji jest wiele, a poznanie Europy i świata okazuje się być na wyciągnięcie ręki. Może to Twój sposób na następne wakacje?

Przeczytałeś artykuł? Oceń go, wypełniając ankietę.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Skip to content