Zdobywanie wykształcenia poza granicami swojego kraju od lat cieszy się dużą popularnością. Tysiące uczniów każdego roku podejmuje decyzję o edukacji poza ojczyzną. O ile dotychczas w większości dotyczyło to wyłącznie studentów, ostatnio obserwujemy wzrost zainteresowania wyjeżdżaniem za granicę na okres szkoły średniej (głównie dotyczy to liceum). Jak zorganizować sobie taki wyjazd, jakie koszty musimy ponieść i czy jest to właściwie opłacalne?
Gdzie i jak najłatwiej wyjechać?
W internecie możemy znaleźć wiele organizacji i fundacji, które na co dzień zajmują się rekrutacją uczniów do zagranicznych liceów. Bez problemu możemy przeglądać dziesiątki ofert wyjazdów na okres semestralny czy kilkuletni do wielu krajów – obecnie najpopularniejszymi kierunkami są zdecydowanie Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. To tam najwięcej szkół oferuje programy naukowe dla uczniów zagranicznych.
Najpopularniejsze są dwa rodzaje ofert:
- wymiany, najczęściej jednoroczne, których koszty są z reguły dofinansowane przez państwo, do którego wyjeżdżamy.
- prywatne szkoły z internatem (boarding schools), oferujące różne programy edukacji, których koszty są jednak bardzo wysokie (nawet kilkaset tysięcy złotych za rok nauki).
Warunki przyjęcia do szkoły za granicą
- Zdolności językowe
Niezależnie od typu szkoły i wymiany jaką wybierzemy, największe znaczenie mają nasze zdolności językowe. Większość szkół wymaga znajomości języka na poziomie co najmniej B1. Jeśli decydujemy się na naukę w kraju anglosaskim, oczywistym będzie, że to nasz poziom angielskiego odegra znaczącą rolę przy rekrutacji, jeśli jednak zastanawiamy się nad szkołą w Niemczech, należy upewnić się, w jakim języku będą prowadzone zajęcia (w wielu szkołach prywatnych przyjmujących zagranicznych uczniów wszystkie lekcje są prowadzone w języku angielskim, w takiej sytuacji niemiecki nie odgrywa już tak znaczącej roli)
- Warunki finansowe
Należy pamiętać, że żaden rodzaj edukacji zagranicznej nie jestem sprawą tanią – pojedyncze osoby mają szansę dostać jakieś stypendium (warto wspomnieć o stypendiach Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego), które w pełni/w większości pokryje koszty nauki poza ojczyzną – jednak zdecydowana większość uczniów będzie musiała zapłacić za swoją edukację sama. Cena wyjazdu zależy od kraju, typu szkoły i długości trwania pobytu, jaki wybierzemy, ale z reguły ceny wymian zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.
Liceum w USA – czy może wyglądać tak jak w filmach?
Obecnie najpopularniejsze są dwa typy edukacji dla uczniów zagranicznych w Stanach Zjednoczonych:
- Wiza studencka F-1
Jak sama nazwa mówi, aby uczyć się w tym systemie, musimy posiadać wizę studencką. Wyjazd w formule F-1 może trwać od kilku miesięcy, do kilku lat. Uczeń sam sobie wybiera szkołę, do której chce uczęszczać, oraz zamieszkuje u host-rodziny lub w szkolnym internacie.
Ukończenie szkoły w systemie F-1 daje nam High School Diploma, czyli dokument świadczący o ukończeniu szkoły średniej w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu zaświadczeniu, dużo łatwiej będzie nam dostać się na studia w USA. Trzeba jednak dodać, że tryb nauki na wizie studenckiej jest z reguły droższy od innych opcji (ceny zakwaterowania, czesne za szkołę), gwarantuje natomiast, że uda nam się w pełni zakosztować szkolnego życia amerykańskich nastolatków.
- High school exchange J-1
Wymiana jest finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych, więc jest dużo tańsza od nauki na wizie studenckiej. Minusy tego są takie, że uczeń nie może samodzielnie wybrać sobie szkoły i trafia do losowo przydzielonej mu placówki publicznej (podczas gdy ucząc się na wizie studenckiej mamy możliwość nauki w szkole prywatnej). Za dodatkową opłatą można sobie co najwyżej wybrać stan, w którym chciałoby się uczęszczać do szkoły. W przeciwieństwie do systemu F-1, to rodzina goszcząca wybiera sobie osobę, której chce dać dom na czas pobytu na wymianie.
Jakie warunki należy spełniać, aby aplikować na wymianę J-1?
- należy być uczniem szkoły średniej,
- znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B1,
- wiek od 15 do 18 roku życia
- dobre wyniki w nauce na przestrzeni ostatnich 3 lat (mile widziane osiągnięcia sportowe, działalność społeczna, np. wolontariaty, działalność w samorządzie szkolnym)
Liceum w UK – wiele ścieżek rozwoju
Co prawda nauka w Wielkiej Brytanii została znacząco utrudniona przez wprowadzenie Brexitu, jednak wciąż przyciąga wielu chętnych. Wśród kilku programów wyjazdu do szkoły średniej do UK warto wyróżnić:
- Short term program
Najtańszy i najkrótszy rodzaj wymiany, jego czas trwania wynosi od 4 tygodni do 4-5 miesięcy. W czasie trwania wymiany w Wielkiej Brytanii uczęszczamy na lekcje, które jednak będziemy musieli nadrobić po powrocie do polski. Nie daje nam żadnych certyfikatów, służy raczej poznaniu brytyjskiej kultury i doszlifowaniu języka angielskiego.
- Pre-A level/AS
Obydwa programy trwają przez rok – pierwszy przygotowuje do dwuletniego systemu A-level, natomiast drugi stanowi od razu pierwszą połowę nauki w formie A-level.
- A-level
Trwa dwa lata i jest realizowany w ostatnich semestrach szkoły średniej. Jest okresem stricte przygotowującym do brytyjskiego odpowiednika matury, w czasie którego uczeń uczy się tylko wybranych 3-4 przedmiotów i ewentualnie uczy się do testu IELTS (test sprawdzający znajomość języka angielskiego).
Czy warto wyjeżdżać do liceum za granicę?
Niewątpliwie wyjazd z kraju w okresie szkoły średniej daje nam świetne podłoże językowe i kulturowe, nawiązujemy nowe znajomości, a przede wszystkim, uczymy się funkcjonować w innym, obcym systemie edukacyjnym.
Taki wyjazd może ułatwić nam późniejszy wyjazd na zagraniczne studia – jeśli posiadamy dyplom ukończenia brytyjskiej szkoły średniej i spędziliśmy tam dużo czasu (poznaliśmy ludzi, kulturę i zwyczaje) łatwiej będzie nam dostać się na uczelnię w UK, niż gdybyśmy całą naszą edukację w liceum zakończyli w Polsce.
Ostatecznie – jeśli tylko mamy warunki, warto zaryzykować i spróbować wyjechać na jakiś czas za granicę – może być to kształcące i budujące doświadczenie, którego nie zapomnimy do końca życia.
Przeczytałeś artykuł? Pomóż nam się rozwijać i wypełnij ankietę!