Julia Maciejko

10 lipca 2024

CZY SZKOŁA MUZYCZNA MOŻE POMÓC W ZDOBYCIU PIERWSZEJ PRACY?

Aktualności

Czy szkoła muzyczna może okazać się kluczem do twojej przyszłej kariery? Nawet jeśli nie widzisz się w karierze muzyka, umiętności, które zdobędziesz mogą znacząco ułatwić Twój start na ścieżce kariery.

Zapewne wielokrotnie słyszałeś opowieści uczniów szkoły muzycznej o ich natłoku obowiązków i braku czasu na własne aktywności. A może to nawet Ty jesteś jednym z tych uczniów? A co, gdybyś dowiedział się, że szkoła muzyczna w dużym stopniu pomaga w znalezieniu pierwszej pracy? 

O plusach, minusach, umiejętnościach pomagających w pierwszej pracy opowiedzą same uczennice szkoły muzycznej.

W której jesteś klasie w szkole muzycznej i co w niej robisz?

M: Nazywam się Marcelina i jestem w drugiej klasie śpiewu na drugim stopniu. Do wyboru była jeszcze sekcja rytmiki i instrumentalistyki, ale to właśnie wokal zaciekawił mnie najbardziej.

Ł: Mam na imię Łucja i aktualnie uczę się w drugiej klasie drugiego stopnia na specjalności instrumentalistyka, a konkretnie na wiolonczeli.

Czy są jakieś cechy, które kształtuje w Tobie szkoła muzyczna, które potencjalnie mogłyby Ci pomóc na rynku pracy?

M: Na pewno szkoła muzyczna uczy mnie zarządzania czasem czy ogarniania wielu rzeczy naraz. Ostatnio zaczęłam pracować w lodziarni i widzę, że umiejętność bycia na czas i organizowania czasu, a nawet komunikacji z ludźmi bardzo mi się tam przydaje. 

Ł: Uczniowie szkoły muzycznej są bardzo zajęci, często musimy wybierać priorytety, to co jest dla nas najważniejsze w tym momencie, a co jest mniej ważne i możemy to odłożyć. Oczywiście mamy także zajęcia grupowe np.: zespoły czy orkiestry. Wtedy trzeba usiąść ze wszystkimi, zrobić próbę, zrobić tak, żeby wszyscy grali wspólnie, uczymy się współpracujemy.

Cechą, która też jest dla nas ważna, jest sumienność, zwłaszcza przy ćwiczeniu na instrumentach. Widzimy, że ćwiczenie to jedyna rzecz, która sprawia, że będzie w stanie coś zrobić dobrze i porządnie — dlatego musimy robić to codziennie.

Jaki jest największy plus szkoły muzycznej Twoim zdaniem?

M: Moim zdaniem największym plusem jest to, że mogę spełniać się w tym co kocham, czyli w śpiewie. Wiąże z nim moją przyszłość, dlatego bardzo się cieszę, że mam możliwość rozwijania pasji. 

Ł: Myślę, że największym plusem są właśnie te umiejętności, które nabywamy: wyznaczanie priorytetów, współpraca, sumienność czy żonglowanie czasem.

Jaki jest największy minus?

M: Myślę, że największym minusem jest to, że szkoła muzyczna wiąże się z poświęceniem ogromu czasu. To są dwie równoległe szkoły. Mimo wszystko wiem, że dzięki nauce w szkole muzycznej dużo zyskuje, więc te koszta — czas, które muszę ponieść, są tego warte.

Ł: Zdecydowanie jest to duży stres. Niektórzy nabywają odporność i uczą się radzić sobie z nim, ale mimo wszystko według mnie stres pozostaje tym największym minusem. 

I co? Szkoła muzyczna może pomóc w zdobyciu pierwszej pracy? Takie umiejętności jak: zarządzanie czasem, dobra komunikacja, sumienność, współpraca czy wyznaczanie priorytetów bez wątpienia są bardzo istotne i pomagają odnaleźć się w pierwszej pracy. A może okaże się, że to właśnie te umiejętności są kluczowe i właśnie człowieka z takimi umiejętnościami szuka Twój potencjalny pracodawca?

Skip to content