Zuzanna Waśniowska

19 grudnia 2022

Medycyna i prawo – jedyne „przyszłościowe” kierunki studiów?

Aktualności

Każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał, że jeśli chcemy w przyszłości dobrze zarabiać i mieć stałą pracę, to najlepiej, abyśmy zostali lekarzem lub prawnikiem. Niewątpliwie, są to zawody cieszące się dużym zaufaniem i szacunkiem społecznym, ale współcześnie nie są jedynymi opcjami, dzięki którym możemy osiągnąć sukces zawodowy – w każdej branży możemy dużo […]

Każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał, że jeśli chcemy w przyszłości dobrze zarabiać i mieć stałą pracę, to najlepiej, abyśmy zostali lekarzem lub prawnikiem. Niewątpliwie, są to zawody cieszące się dużym zaufaniem i szacunkiem społecznym, ale współcześnie nie są jedynymi opcjami, dzięki którym możemy osiągnąć sukces zawodowy – w każdej branży możemy dużo zarabiać i łatwo znaleźć pracę, wszystko zależy od naszych ambicji i możliwości. Faktem jest jednak, że niektóre ścieżki kariery zwiększają prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokich zarobków. Poniżej prezentujemy zawody i branże, które obecnie zaczynają odgrywać coraz większą rolę i mogą okazać się kluczem do spełnienia zawodowego w przyszłości.

Branża IT

Od kilku dekad obserwujemy rewolucję technologiczną – cały świat został opanowany przez elektronikę i Internet. W związku z tym zjawiskiem nie będzie zaskoczeniem to, że ludzie zajmujący się ogólnie pojętą informatyką są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku.

Branża ta jest ogromnie rozbudowana i często poza informatyką jest skorelowana też z innymi naukami – matematyką, naukami społecznymi, sztuką (w celu tworzenia grafik) czy biologią – wszystko zależy od tego, w którą niszę informatyki będziemy celować i nie trzeba się obawiać, że praca w tej dziedzinie ogranicza się wyłącznie do programowania i wypisywania niekończących się linijek kodu.

Sugerowane kierunki studiów, które mogą pomóc pracować w branży IT to: informatyka, bioinformatyka, grafika, teleinformatyka czy inżynieria danych.

Psychologia

Coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej, a co za tym idzie, psychologowie są stale potrzebni.Społeczeństwo przygniecione ciężarem codzienności poszukuje dobrej pomocy psychologicznej, która pomoże mu zadbać o własny umysł.

Musimy także pamiętać, że psychologia na rynku pracy nie opiera się tylko na terapiach – obecnie wiele firm poszukuje psychologów, którzy znają procesy zachodzące w ludzkim mózgu, aby pomogli im kreować pozytywny wizerunek działalności wśród odbiorców – to dzięki ich działalności przedsiębiorstwa wiedzą, jakich haseł reklamowych używać, w jakim kolorze pudełek sprzedawać dany produkt, jak prowadzić swoje social media, aby przykuły uwagę wielu internautów – psychologia w biznesie to ostatnio bardzo przyszłościowa branża.

Sugerowane kierunki studiów, które mogą pomóc pracować w branży psychologicznej to: analityka i kreatywność społeczna, psychologia, psychologia w medycynie, psychologia w zarządzaniu, psychologia w biznesie, zarządzanie i psychologia w biznesie.

Dietetyka

Od kilku lat obserwujemy duży trend dbania o zdrową dietę. Ludzie zauważyli, jak dużą rolę w ich życiu odgrywa dobre i zrównoważone żywienie – jest to profilaktyka i leczenie wielu chorób, dbanie o sylwetkę czy poprawianie naszej ogólnej kondycji fizycznej  – wpływ diety na ludzki organizm jest ogromny i właśnie nim zajmuje się  branża dietetyczna.

Warto dodać, że jest to praca często połączona z zawodami medycznymi.

Sugerowane kierunki studiów, które mogą pomóc w pracy w tej branży: dietetyka, dietetyka i promocja zdrowia, żywienie człowieka i dietoterapia

Biologia w przemyśle i technologii, bioinżynieria

Wraz z rozwojem technologicznym oraz naukami przyrodniczymi, próbujemy znaleźć ich zastosowanie we współczesnym świecie przemysłowym. Wbrew pozorom, biologia odgrywa ogromną rolę w tych wszystkich dziedzinach, które z początku wydają się być z nią zupełnie niezwiązane.

Tworząc nowe wyświetlacze w telefonach, z pomocą biologów sprawdza się, jak oko reaguje na imitowane przez nie światło. Żadne nowatorskie lekarstwa ani szczepionki nie powstają bez udziału naukowców parających się mikrobiologią, podobnie z nowymi wynalazkami wykorzystywanymi w medycynie, takimi jak protezy lub inne technologie, które ratują nam codziennie życie. Dzięki zastosowaniu biologii w kryminalistyce, możemy badać ślady DNA pozostawione przez przestępców na miejscach zbrodni.

Ogromną rolę we współczesnym przemyśle odgrywa również genetyka, będąca jedną z dziedzin biologii – codziennie mamy styczność z żywnością, która powstała dzięki połączeniu badań genetycznych z przemysłem i technologią – wiele owoców jest modyfikowana tak, aby osiągały większe rozmiary niż naturalnie, aby nie miały pestek, by były słodsze w smaku.

Sugerowane kierunki studiów, które mogą pomóc pracować w tej branży: jakość i bezpieczeństwo żywności, bioinżynieria produkcji żywności, biologia sądowa, biotechnologia molekularna, genetyka i biologia eksperymentalna, mikrobiologia, neurobiologia.

Powyżej wymienione branże są obecnie prężnie rozwijającymi się niszami zawodowymi, które mogą umożliwić znalezienie dobrej pracy. Należy pamiętać, że praca w nich nie warunkuje sukcesu, ale może pomóc go osiągnąć. Niezależnie od tego jaką ścieżkę wybierzemy sukces jest wypadkową wielu czynników, między innymi rozważnych wyborów i ciężkiej pracy, ale też szczęścia.

Przeczytałeś artykuł? Pomóż nam się rozwijać i wypełnij ankietę!

Skip to content