emiliadanczak

4 grudnia 2022

Krótki przewodnik po Notion

Aktualności

Życie bywa skomplikowane. Właściwie pokusiłabym się nawet o tezę, że nie tyle bywa, co po prostu jest. Co zrobić, by choć trochę sobie ułatwić przemierzanie przez jego meandry? Można wyznaczyć sobie cele, można pójść o krok dalej i rozbijać cele na zadania do wykonania każdego dnia, które przeniesiemy na listy… Sęk jednak w tym, że […]

Życie bywa skomplikowane. Właściwie pokusiłabym się nawet o tezę, że nie tyle bywa, co po prostu jest. Co zrobić, by choć trochę sobie ułatwić przemierzanie przez jego meandry? Można wyznaczyć sobie cele, można pójść o krok dalej i rozbijać cele na zadania do wykonania każdego dnia, które przeniesiemy na listy… Sęk jednak w tym, że nawet z wyznaczonymi celami i zadaniami, ale bez dobrej organizacji utoniemy w stertach walających się na biurku kartek i setkach plików o nic nie mówiących nazwach. Co zrobić, żeby temu zapobiec?

Jednym z narzędzi, które ułatwiają poradzenie sobie z tym problemem jest bohater dzisiejszego artykułu – Notion.

Notion – co to i z czym to się je?

Notion to startup, który powstał w 2013 roku w San Francisco. Jest to też przede wszystkim bardzo uniwersalne i wielofunkcyjne narzędzie umożliwiające organizację różnych sfer życia w jednym miejscu. Działanie aplikacji przypomina swoją funkcjonalnością stronę internetową, w której z menu głównego możemy przechodzić na różne podstrony. Dzięki takiemu działaniu możemy poświęcić każdą stronę innemu aspektowi codzienności, a na każdej stronie dodać podstrony przeznaczone jeszcze mniejszym jej fragmentom.

https://www.traditionrolex.com/48

I tak jedna strona może być przeznaczona szkole, czy studiom. Z niej możemy przejść do stron poświęconych różnym przedmiotom, tak by jak najlepiej radzić sobie w gąszczu codzienności. Kolejne mogą dotyczyć planowania posiłków, pracy, zajęć dodatkowych, pobocznych projektów, czy nawet, tak jak w moim przypadku, oceniania kawy.

Na każdej ze stron możemy używać różnych narzędzi, tak by spersonalizować je i dostosować do swoich potrzeb. Możemy tworzyć bazy danych, tabele, zwykłe notatki, kalendarze, listy zadań…

Magiczny ukośnik

Dlaczego magiczny? Ukośnik („/”) używany jest w Notion jako znak rozpoczynający pisanie komendy – dzięki niemu możemy w łatwy sposób dodawać kolejne bloki czyli klocki budulcowe całej aplikacji.

Tagi

Bardzo ważną funkcjonalnością Notion jest możliwość dodawania tagów, dzięki którym możliwe jest sortowanie zawartych w nim informacji.

Minusy Notion

Żadne narzędzie nie jest idealne, Notion też takie nie jest. Sama za największy minus tej platformy uważam trudności związane z eksportowaniem stworzonych na nim treści. Nawet kopiując zwykły tekst formatowanie ulega bardzo dużemu zniekształceniu i towarzyszy temu wszystkiemu ogólny galimatias. Nigdy nie używam Notion w związku z tym do tworzenia „treści na eksport” i godzę się z tym, że parafrazując klasyka co w Notion, na zawsze pozostaje w Notion.

Innym minusem jest mnogość możliwości, która jest po prostu przytłaczająca, szczególnie dla początkującego użytkownika. Poza przerażeniem jakie może wzbudzić, ilość opcji przyczynia się też niejednokrotnie do paradoksalnego zwiększenia chaosu, któremu przecież sama platforma ma przeciwdziałać. Możliwości, które dwoją i troją się przed oczami są najzwyczajniej bardzo kuszące. Trochę jak w przypadku prowadzenia Bullet Journalu łatwo jest oddać się pogoni za estetycznym wyglądem i stracić z oczu główny cel jakim jest przejrzystość.

Gotowe szablony

Jedną z cech Notion, która bardzo ułatwia początki jest możliwość kopiowania gotowych szablonów utworzonych przez samą firmę lub przez bardziej doświadczonych użytkowników, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą. Szablony pomagają też odnaleźć w gąszczu możliwości te, które są w danej sytuacji faktycznie przydatne.

Właśnie taki szablon, przygotowany przez nas, można znaleźć korzystając z linku.

Szablon, który przygotowaliśmy jest przeznaczony dla uczniów i studentów. Pozwala na lepsze odnalezienie się w zajęciach i przedmiotach.

Każdy szablon można edytować zgodnie z własnymi potrzebami. Przykładowy sposób na modyfikacje dostępnej w naszym szablonie tabelki widać poniżej.

Niech moc Notion będzie z Wami!

Przeczytałeś artykuł? Oceń go wypełniając ankietę!

Skip to content