emiliadanczak

24 stycznia 2022

Prognozy Australijskich pożarów i wykrywanie zapalenia płuc – czyli słów kilka o pracy programisty

Aktualności

Doskonale płatna! Możliwości rozwoju! Międzynarodowe kontakty! Z domu lub z biura!

Praca w IT brzmi jak spełnienie marzeń niemalże każdego, ale czy ten cukierkowy obrazek idzie w parze z rzeczywistością? Prosta odpowiedź brzmi – TAK, ale koniec końców – to zależy.

Mierząc się z pandemią świat zorientował się, że odwrót od szeroko pojętej nowej technologii jest niemożliwy, a pytania uwielbiane przez anglistki (przynajmniej moją) – „what would you do without devices such as computers and smartphones?” zadawane na zdalnych lekcjach z nudnych stały się groteskowe, no bo jak można odpowiedzieć? „I wouldn’t be able to attend your lesson?”.  Wraz z digitalizacją różnych sfer życia ciągle rozwijająca się branża IT jeszcze bardziej zwiększyła swoje zapotrzebowanie na pracowników. Specjaliści ostrzegają wręcz, że stoimy przed problemem związanym ze zbyt wolnym napływem nowych pracowników na rynek pracy w porównaniu z rosnącym zapotrzebowaniem. I cóż, o ile dla pracodawcy to faktycznie duży problem, to dla pracownika już niekoniecznie, bo skoro ma wiele opcji, nie musi już tylko spełniać wymagań, ale może je też stawiać (oczywiście z umiarem i nie zawsze, ale życie rzadko przypomina bajkę). To wszystko rzutuje na bardzo dobre warunki pracy.

Poza wysokimi zarobkami i szeroko pojętą wygodą pracownicy branży IT mogą liczyć na różne bonusy czy dodatkowe możliwości rozwoju, bardzo często pracodawcy nawet życzą sobie, żebyś realizował własne projekty zdobywając doświadczenie. Chęć do ciągłej nauki jest bardzo ważną cechą przyszłego programisty, bo firmom nie zależy na dyplomach swoich pracowników, a na ich kompetencjach i jakości pracy. Co za tym idzie w branży można spotkać wielu ludzi z różnych środowisk, z różnym wykształceniem, których łączy właśnie IT (według badań aż 8% pracowników branży skończyło kierunek humanistyczny lub społeczny – też się zdziwiłam). Wielośrodowiskowość i dążenie do rozwoju sprawiają, że często współpracuje się z inteligentnymi, ciekawymi ludźmi, a ponad 90% pracowników deklaruje, że przyjaźni się z przynajmniej jedną osobą z pracy.

Niestety nie ma pracy idealnej i tak jak i inne branże, tak IT ma swoje ciemne strony. Przede wszystkim są nimi trudne początki, bo pomimo tego, że kluczem są umiejętności, nie stanowią one bardzo silnej karty przetargowej w porównaniu z doświadczeniem (które przecież też automatycznie implikuje sporą wiedzę). Chociaż Internet obfituje w oferty atrakcyjnych stażów, to o miejsca na nich rywalizują ze sobą setki kandydatów, większość z nich dysponująca sporymi umiejętnościami, dlatego trzeba się czymś wyróżniać, a to wcale nie jest łatwe. Dostanie angażu nie znaczy jednak, że dalej już będzie z górki. Młodzi pracownicy bardzo często muszą zabierać pracę do domu, zostawać po godzinach, przy tym nieustannie dbając o dalszy rozwój. Wizja awansu jest bardzo kusząca – na wyższym stanowisku można liczyć na więcej, a wraz ze zwiększającym się stażem pracy, zwiększa się wartość na rynku więc gra wydaje się być warta świeczki, ale jest to gra dla tych, którzy naprawdę lubią w nią grać.

Dla gotowych na trochę wyrzeczeń w IT czeka świetlana przyszłość i wpływ na nią. Nawet największy sceptyk przyzna, że to nie lekarze, nauczyciele czy prawnicy, a właśnie programiści i informatycy kreują nasze jutro. Wielu podkreśla, że ogromnym plusem ich pracy jest możliwość rozwiązywania realnych problemów przy użyciu prostych narzędzi. Pisząc odpowiedni kod możesz mieć wpływ na setki, a czasami nawet tysiące ludzi. Wiele firm, szczególnie tych związanych z AI swój model działania opiera na szukaniu odpowiedzi na problemy klientów. Analizując dane starają się zoptymalizować różne procesy i przede wszystkim zaprojektować je tak, żeby odpowiadały na indywidualne potrzeby klienta. Nie ważne czy chodzi o dokładne prognozy rozprzestrzeniania się pożarów, dopasowanie odpowiednich badań do potrzeb pacjenta, automatyczne wykrywanie zapalenia płuc, czy optymalizację linii produkcyjnych, programowanie zdaje się odkrywać zupełnie nowe możliwości związane ze znajdywaniem możliwie najlepszych strategii. Rozwiązywaniem problemów zajmuje się między innymi nasz partner – firma Unit8, która zajmowała się właśnie wspomnianymi wcześniej zagadnieniami i która zgodziła się prowadzić program mentoringowy dla naszego projektu, za co bardzo dziękujemy. Jeden z pracowników firmy zgodził się poświęcić nam czas i przybliżyć zawód programisty w międzynarodowej firmie. Wywiad jest po angielsku, ponieważ zależało nam na jak najwierniejszym tekście, a jak wiadomo tłumaczenie często zmienia wydźwięk wypowiedzi.


1. How do the beginnings in the IT industry look like?

It all depends on how diligent you were during your studies. I had classmates who were not very committed to group work for instance, and who are now going through difficult times because they are simply overwhelmed by the professional world. On my side, I have always tried to be proactive and sought to learn more (and even teach when I could). So the early days were quite easy. Add to that a period of internship before your permanent contract, and the transition is straightforward! By the way, Unit8 is recruiting interns 😉

2. What do employers usually pay attention to?

I don’t really like this answer, but it also depends. Some IT employers, like my company, focus more on cultural fit, others on technical knowledge. Both can be worked on, but for one you have the StackOverflow joker and not for the other. However, there is one thing that all IT companies have in common: delivery. “Deliver, deliver, deliver”. Employers want you to do things on time, and to do them well. That requires from you a lot of negotiation and stakeholder management, because you can quickly find yourself with more tasks than you can handle. That’s why soft skills are just as important as hard skills.

3. What can a high school student do to facilitate his/her entry into the labor market?

For high-school: personal projects. I remember myself creating Minecraft Servers for 5 years when I was 12, and that was the biggest experience I could have ever gotten, both in development and relational skills. And it brought pocket money as well. For people more advanced in their studies, clearly internships (wink wink, Unit8). When this is not possible, get involved in student associations or teaching assistant programmes if they exist. Besides, these three elements are big pluses on the CV, especially the last one!

4. What do you find most interesting in the IT industry?

Everything is interesting. In general, IT jobs are well paid, so that leaves room to focus on something you really like. In my case, I’m surrounded by smart people whom I respect a lot. As for the rest, everything is moving very fast and I have the feeling that I am at the heart of what the 21st century will be like. It’s very rewarding, there’s always something new to learn, and for each problem often more than a hundred ways to the same solution.

5. Why is it worth working in IT?

Everyone needs computer scientists in 2021. Knowing how to develop and lead IT projects is a way to ensure both a professional career and a personal passion.

6. What are the development opportunities in IT?

For the career, it’s either a very technical oriented position (tech lead) or a project management position. If you have good interpersonal skills, you can aim for higher positions, nothing is out of reach. What’s also nice about IT is that if overnight you want to blow it and quit your job, you can go freelance or start your own business: you don’t need to know how to manage supply chains, two lines of code and you can start selling.

7. In what direction is the IT industry going?

The IT industry is a very broad term. What I see is that all areas are adopting IT. One day I don’t think any business will be able to afford not to have a website. To say more would be pure speculation.

Praca w IT jak każda inna koniec końców ma zarówno te dobre jak i złe strony albo powtarzając za klasykiem zady i walety, ale na pewno nie można jej odjąć tego, że zapewnia szerokie perspektywy i gwarantuje ciągłą stymulację umysłową, jednocześnie troszcząc się o dobrobyt pracownika (i to nie tylko ten finansowy).  Jeśli jesteś zainteresowany(a) (nie zapominajmy, że IT jest nie tylko dla mężczyzn) tematem, to bardzo polecam zajrzeć do badań, z których statystki przytaczałam w artykule.

https://bulldogjob.pl/it-report/2020#profile

Skip to content