Zuzanna Waśniowska

5 listopada 2023

Poszukiwania pracy na studiach — gdzie jej szukać?

Aktualności

Wraz z rozpoczęciem studiów wielu młodych ludzi zaczyna samodzielne życie, często z dala od rodziny i domu. Pojawia się wówczas pytanie: jak mogę się utrzymać? Skąd brać pieniądze na moje potrzeby?  Z pozoru wydaje się, że ofert pracy jest pełno. Okazuje się jednak, że gdy już zaczniemy ich szukać, wszystkie magicznie znikają. Nic nie spełnia […]

Wraz z rozpoczęciem studiów wielu młodych ludzi zaczyna samodzielne życie, często z dala od rodziny i domu. Pojawia się wówczas pytanie: jak mogę się utrzymać? Skąd brać pieniądze na moje potrzeby? 

Z pozoru wydaje się, że ofert pracy jest pełno. Okazuje się jednak, że gdy już zaczniemy ich szukać, wszystkie magicznie znikają. Nic nie spełnia wtedy naszych oczekiwań i wymagań, nagle nie możemy znaleźć żadnego sensownego wyjścia. Będąc na studiach, mamy dość napięty grafik i nasza dyspozycyjność może być bardzo różna, zatem warto zadbać o pracę pozwalającą na elastyczne rozłożenie godzin. Dodatkowo, prawdopodobnie nie mamy zbyt dużego doświadczenia zawodowego, a w naszych dokumentach wciąż widnieje wykształcenie średnie, co znów zawęża nasze pole poszukiwań ofert zatrudnienia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zastanówmy się, w jakich branżach i na jakich stanowiskach najczęściej pracują studenci i gdzie je znajdują. Należy pamiętać że to tylko najpopularniejsze propozycje, które niekoniecznie przypadną każdemu do gustu.

Sprzedawca

Jest to bardzo szeroka kategoria, dlatego z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Od stanowisk w sklepach spożywczych, przez sklepy z ubraniami, elektroniką, biżuterią czy drogerie. To tylko najpopularniejsze typy placówek handlowych, w których student na pewno ma szansę zdobyć zatrudnienie. Warto zaznaczyć, że stanowisko sprzedawcy w każdym rodzaju sklepu może się nieco różnić.

Gdzie szukać pracy na tym stanowisku: jeśli interesuje Cię praca w sieci sklepów, warto wejść na stronę danej marki, tam często znajduje się specjalna zakładka Kariera/Oferty pracy/Zatrudnienie, w której na bieżąco publikowane są wszystkie oferty zatrudnienia w całej Polsce. 

Szukasz pracy bardziej lokalnie, w mniejszym osiedlowym sklepie? Ofert zatrudnienia szukaj na popularnych portalach ogłoszeniowych, lub „w terenie” — właściciele małych przedsiębiorstw lubią wywieszać kartki z ogłoszeniami o pracy na drzwiach sklepu czy na pobliskich tablicach z ogłoszeniami.

Pracownik kina

Lubisz filmy? Szukasz pracy niewymagającej szczególnego doświadczenia? Praca w kinie jest strzałem w dziesiątkę! Dodatkowo, masz spore szanse na bycie na każdej ważniejszej premierze filmowej za darmo! 

Gdzie szukać pracy na tym stanowisku: strony internetowe kin.

Korepetytor 

Praca wyjątkowa spośród innych tutaj wymienionych, bo dająca Ci nieograniczoną możliwość wyboru godzin pracy, stawki pobieranej za lekcje i zakresu materiału, którego będziesz nauczać. Jak wiadomo, dobrych korepetytorów nigdy za dużo, a zatem czemu nie spróbować? Możesz prowadzić zajęcia online, lub w domu, dla jednej osoby, albo dla całych grup — jednym słowem, pełna dowolność. 

Nie jest to jednak praca na umowie, zatem dla całej biurokracji jest to tylko dorabianie sobie, a nie „pełnoprawna praca na etacie”.

Gdzie szukać pracy na tym stanowisku: portale internetowe z ofertami korepetycji, warto porozwieszać ogłoszenia w okolicznych szkołach.

Praca w gastronomii

Pole manewru znów bardzo szerokie — praca jako kelner/ka, na kuchni, w wielkich restauracjach, kawiarniach czy fast foodach — często określana jako praca wymagająca, nie dla każdego. Przygotowywanie jedzenia to sprawa dość delikatna, szczególnie gdy dania są gotowane w hurtowych ilościach. Na pracownikach gastronomii spoczywa zatem wielka odpowiedzialność przyrządzenia posiłku smacznego i takiego, który nikomu nie zaszkodzi. 

Aby ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie chorób, każdy pracownik sektora gastronomicznego przed zatrudnieniem musi przejść serię badań i otrzymać tzw. książeczkę sanepidowską.

Gdzie szukać pracy na tym stanowisku: jeśli szukamy pracy w sieci restauracji, warto poszukać na ich stronie zakładki Dołącz do Nas/Kariera. W przypadku pracy w mniejszych, pojedynczych lokalach, trzeba szukać ofert zatrudnienia na portalach ogłoszeniowych i pytać bezpośrednio w danej restauracji. 

Call Center

Praca wymagająca stałego kontaktu z ludźmi, zatem dla wielu może być bardzo męcząca. Przydają się w niej wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne, cierpliwość i zrozumienie dla danego klienta. Zależnie od firmy, dla której będziesz pracować, twoje zadania na infolinii będą trochę inne.

Gdzie szukać pracy na tym stanowisku: popularne portale ogłoszeniowe, działy Praca/Dołącz do Nas/Kariera, na stronach internetowych danych firm.

A inne zawody…?

Pamiętaj, że zaprezentowana powyżej lista prezentuje tylko pięć najpopularniejszych prac, jakie wykonuje wiele studentów. Jeśli nie możesz wśród nich znaleźć niczego, co by cię choć trochę interesowało, podsuwamy jeszcze kilka propozycji:

Co możesz zrobić, aby ułatwić sobie znalezienie pracy?

  • Zastanów się, w jakich zawodach i dziedzinach praca najbardziej by ci odpowiadała.
  • Zapytaj, gdzie pracują twoi znajomi, być może ktoś z nich cię zainspiruje.
  • Na wielu uczelniach działają organizacje wspierające studentów szukających pracy. Dowiedz się, jak to wygląda na twoim uniwersytecie i jakie możliwości Ci daje.

Przeglądnij oferty pracy na Studenckiej Giełdzie Pracy.

Przeczytałeś artykuł? Oceń go, wypełniając ankietę.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Skip to content