Julia Krzysztyniak

19 września 2023

Pierwsza praca — czyli dlaczego warto zdobywać doświadczenie zawodowe?

Aktualności

Wciel się chwilowo w rolę Twojego przyszłego, potencjalnego pracodawcy. Otrzymał dwa różne CV – pierwsze, dumnie reprezentowane przez szereg zajęć czy dorywczych prac, drugie tylko ze skromną informacją o ukończonej bądź uczęszczanej jeszcze szkole. Nie jest to zaskakujące, że większą uwagę przykuje pierwszy kandydat. Bądź nim! Im szybciej, tym lepiej Pierwsze doświadczenia młodej osoby jako […]

Wciel się chwilowo w rolę Twojego przyszłego, potencjalnego pracodawcy. Otrzymał dwa różne CV – pierwsze, dumnie reprezentowane przez szereg zajęć czy dorywczych prac, drugie tylko ze skromną informacją o ukończonej bądź uczęszczanej jeszcze szkole. Nie jest to zaskakujące, że większą uwagę przykuje pierwszy kandydat. Bądź nim!

Im szybciej, tym lepiej

Pierwsze doświadczenia młodej osoby jako pracownika wcale nie muszą być w wielkiej firmie czy na wysokim stanowisku, najczęściej jest to po prostu niemożliwe. Jednak nawet najwięksi specjaliści w swojej branży byli także początkującymi. Jeśli zaczniesz szukać nowych możliwości, chociażby na początku szkoły średniej, kończąc szkołę, będziesz mieć już bagaż cennych umiejętności. Wyróżnią Cię one wśród rówieśników, a przy poszukiwaniu stałej pracy Twoje poprzednie doświadczenia zwiększą szansę przy rekrutacji. Stopniowo będziesz budować swoje CV czy portfolio. Jednak nie można zapomnieć, że…

To nie wyścig!


Najpierw pierwsza dorywcza praca, potem druga, trzecia… Doświadczenie będzie się zwiększać, a wszelakie umiejętności niczym kula śniegowa migną przed oczyma, bo będziesz rozwijać się w coraz szybszym tempie. Co jednak, gdy szukanie tej pierwszej pracy będzie zwlekać w nieskończoność? Cierpliwość — pierwsza z cech, którą każdy młodociany poszukiwacz doświadczeń zawodowych musi opanować do perfekcji. Praca przyjdzie właśnie wtedy, gdy nie będziesz się tego spodziewał.


Co dalej, gdy już Cię zatrudniono?

Najtrudniejsze za nami, teraz zaczyna się przygoda.
Zdobędziesz cenne znajomości, które wykorzystasz nie tylko za rok, może także za dziesięć. Posiadanie wielu znajomych w różnych dziedzinach potrafi znacznie ułatwić codzienność, to nic złego! Szczególnie w tych czasach, gdzie globalizacja pędzi i nie zatrzymuje się. Poznawaj ludzi, ludzie to nie tylko „znajomości”, także świetna okazja do rozwoju! Każdy człowiek może nauczyć nas czegoś nowego. Korzystaj z wiedzy innych, rozmawiaj, ucz się na czyichś błędach!

Poznawaj siebie!

Pracujemy nie tylko na przychylniejsze oko pracodawcy, ale na swoją przyszłość. Młody człowiek często dopiero poznaje siebie, poszukuje właściwej drogi, stale błądzi i na nowo odnajduje. Pierwsze doświadczenia zawodowe pomogą Ci odkryć swoje zarówno mocniejsze, jak i słabsze strony. Każdy je ma! Nie przejmuj się, gdy praca przy kasie fiskalnej okaże się fiaskiem. Nie wszyscy przecież są sprzedawcami! Próbuj dalej, bo to proces właśnie jest kluczowy.

Może przypadkiem znalezione ogłoszenie, które nie przypomina niczym Twojej pracy marzeń, będzie strzałem w dziesiątkę? Każda profesja jest dobra, nawet ta najbardziej (z pozoru) błaha. Pomyślisz, że rozdawanie ulotek nie wpłynie na Twój rozwój? Siła perswazji wobec drugiego człowieka może być bardzo przydatna, tak działa marketing! Gdzie indziej nauczyć się pracy z ludźmi, jak nie z ludźmi?

Odpowiedzialność!

Twój pracodawca wybierze Cię nie tylko z racji wiedzy, którą posiądziesz w poprzednich pracach czy zajęciach. Jeśli młody człowiek jest za coś odpowiedzialny w czasie pracy, cecha ta automatycznie przeprowadza się także do jego codzienności. Taka osoba będzie bardziej godna zaufania. Chętniej powierzy się jej dzieci do popilnowania czy poprosi o pomoc przy organizacji eventu. Najczęściej dorywcze prace nie są związane z Twoim wymarzonym zawodem, o którym myślisz, widząc siebie w przyszłości. Jednak zdobyta wiedza otwiera nas na nowe możliwości, otwiera umysł, poszerza horyzonty.


Praca pracą, ale działalność w przeróżnego rodzaju organizacjach pozarządowych czy uczestnictwo w wolontariacie jest równie rozwijające, co uczęszczanie do pracy. Pomaga lepiej zarządzać czasem, gdyż nie każdy potrafi (i chce!) znaleźć wolną chwilę i przeznaczyć ją na bezpłatne zajęcia. Uczy przede wszystkim pokory – wolontariat może nieść pomoc potrzebującym, wówczas uwrażliwia i skłania do refleksji.

Per aspera ad astra

Metodą małych kroków można osiągnąć wielkie cele. Nie narzucaj sobie presji, idź własną drogą. Próbuj, działaj. Nie traktuj dorywczej pracy tylko jako formy zarobku – to także źródło Twoich pierwszych doświadczeń w pracy w grupie, która rządzi się innymi prawami niż w szkole. Współpracownicy prawdopodobnie nie będą Twoimi rówieśnikami, nabędziesz wówczas umiejętność obcowania z dorosłymi, starszymi ludźmi. Wyzbędziesz się z czasem związanego z tym stresu.

Nie bój się błędów, to rzecz ludzka. Liczy się Twoje samozaparcie i chęci. Poznasz ludzi, a co najważniejsze siebie. Płyń pod prąd. Zdobywaj doświadczenie, dla lepszej wersji siebie.

Przeczytałeś artykuł? Daj nam znać co, o nim myślisz, wypełniając ankietę!

Projekt dofinansowany przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „InwestorJa”. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków miasta Krakowa.

Skip to content