— bilet na studia
Wyobrażasz sobie dostać możliwość studiowania na wymarzonej uczelni dzięki jednemu egzaminu i to nawet trzy lata przed maturą?
Brzmi niewiarygodnie, ale jest naprawdę realne!
Czy jest łatwo? Nie.
Czy jest ciężko? Tak… ale dla chcącego nic trudnego!
Tematyka dedykowana wszystkim humanistom – Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.
CZYM JEST OLiJP?
Jest to trzystopniowa olimpiada przedmiotowa, której celem jest doskonalenie i rozwijanie humanistycznych zainteresowań młodzieży. Mogą w niej wziąć udział wszyscy licealiści, ale także uczniowie szkół podstawowych, którzy zostali rekomendowani przez szkołę — w związku z tym miejsce jest dla każdego!
JAK PRZEBIEGA?
Jeśli jesteś zainteresowany OLiJP to z pewnością zaciekawi Cię jej przebieg. Składa się z 3 etapów, jednak jest to nieco zawiłe… Już tłumaczę!
ETAP 1
Na tym, pierwszym etapie, stanie przed Tobą niestety najtrudniejsze zadanie. Należy przygotować wypowiedź argumentacyjną, czyli opracować jeden z dziesięciu tematów podanych przez organizatora. Tematy są naprawdę ciekawe, w tym roku były to np. recykling w literaturze czy ptaki w poezji.
ETAP 2
Etap ten składa się z dwóch części: pisemnej (rozprawka/interpretacja oraz test językowy) i ustnej.
ETAP 3
Na tym etapie także jest część pisemna (tylko rozprawka/interpretacja) oraz etap ustny.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Wszystko zależne jest od etapu olimpiady, a więc …
ETAP 1
Po wybraniu tematu przeczytaj pozycje podane przez organizatorów i na bieżąco rób z nich notatki (pamiętaj o numeracji stron — zapisuj, z jakiej strony i książki jest zagadnienie, którego dotyczy Twoja notatka). Na podstawie zdobytej wiedzy napisz pracę. Największą trudnością są przypisy — ale jeśli na etapie robienia notatek zrobisz numerację stron, to nie będzie to aż tak straszne. Praca może liczyć do 15 stron, więc rozsądnie rozplanuj pisanie jej — spokojnie, masz na to kilka miesięcy.
ETAP 2
Jeśli chodzi o rozprawkę — pisanie próbnych prac z tematów z lat ubiegłych to podstawa i klucz do sukcesu. To samo w przypadku testów języków! Warto wykorzystać powtarzające się schematy.
W temacie części ustnej — przeczytaj swoją pracę z etapu szkolnego wiele razy, nagraj własnego audiobooka i słuchaj go w wolnych chwilach np. jadąc autobusem — musisz ją doskonale znać. Ponadto przygotuj sobie fiszki z przykładowymi pytaniami dotyczącymi Twojej pracy, które może zadać ci komisja i ćwicz odpowiedzi na głos.
ETAP 3
Do części pisemnej należy przygotować się podobnie jak do części pisemnej z etapu drugiego, a więc duża część pracy będzie już za Tobą. Ważne jest, by jak najczęściej pisać!
Część ustna na tym etapie nie dotyczy już Twojej pracy ze szkolnych eliminacji, lecz nowych zagadnień, które sam możesz wybrać z dużej listy, a więc z pewnością znajdziesz temat, który Cię interesuje. Przeczytaj dokładnie opracowania i utwory podane do wybranych dwóch tematów, przygotuj swoje własne pytania, ćwicz odpowiedzi na nie, a z pewnością sobie poradzisz.
CZY WARTO?
Mimo natłoku pracy zdecydowanie tak! Nie tylko w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, ale także w każdej innej, która Cię zainteresuje. Informacje na temat olimpiad znajdziesz m.in. na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dzięki temu zyskasz ogrom czasu, komfort psychiczny, a przede wszystkim poszerzysz swoje horyzonty.
Już sama nauka do olimpiady (jeśli wybierzesz interesujący Ciebie temat) jest bardzo fascynująca, bo nie są to zwykłe, typowe szkolne zagadnienia.
Podsumowując — oprócz 100% z matury (w przypadku olimpiad przedmiotowych) zyskasz indeksy na uczelnie, a co najważniejsze — ZAINWESTUJESZ W SIEBIE!
To naprawdę jest w Twoim zasięgu! Bierz udział w olimpiadach i czerp z korzyści, które Ci dają!
Źródła: