emiliadanczak

12 lutego 2024

Nie samą nauką żyje człowiek

Aktualności

Nie samą nauką żyje człowiek, ba, nie samą nauką zdobywa wymarzoną karierę. Tym, co może Cię wyróżnić spośród podążających tą samą ścieżką, jest wszystko to, co robisz poza szkołą. W szkole, czy na studiach bez dwóch zdań zdobędziesz wiedzę, która w pewnym stopniu okaże się niezbędna w Twojej przyszłej pracy, jednak nie nauczysz się wielu […]

Nie samą nauką żyje człowiek, ba, nie samą nauką zdobywa wymarzoną karierę. Tym, co może Cię wyróżnić spośród podążających tą samą ścieżką, jest wszystko to, co robisz poza szkołą.

W szkole, czy na studiach bez dwóch zdań zdobędziesz wiedzę, która w pewnym stopniu okaże się niezbędna w Twojej przyszłej pracy, jednak nie nauczysz się wielu kluczowych umiejętności praktycznych.

Umiejętności miękkie

Jak wskazują eksperci, to właśnie zajęcia pozaszkolne, są miejscem, w którym uczymy się umiejętności miękkich, a to właśnie one wydają się mieć kluczowe znaczenie na rynku pracy jutra.

Dzieląc czas między zajęcia dodatkowe, dojazdy i naukę, uczymy się efektywnie nim zarządzać. Okazuje się, że zdając sobie sprawę z wielu czekających zadań, lepiej planujemy. Zgodne z tą tezą jest również prawo brytyjskiego historyka Cyrila Parkinsona, który mówił, że „Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”. Dysponując całym dniem, z dużym prawdopodobieństwem realizowane zadanie rozwlecze się właśnie na cały dzień. Mając jedynie krótki czas, dużo łatwiej zmotywujesz się do sprawnej i efektywnej realizacji zadania.

Podczas przeróżnych aktywności dodatkowych rozwiniesz również zdolność komunikacji, a także inne między innymi kreatywność, czy radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Co zaskakujące, jak wskazują badacze, 67% dzieci uczęszczających na zajęcia pozaszkolne osiąga lepsze wyniki w nauce. Aktywności dodatkowe nie tylko pozytywnie wpływają na kompetencje miękkie, ale mają również wpływ na postępy w szkole.

Co jest najważniejsze?

Dysponując ograniczonym czasem, nie możemy sobie pozwolić na poświęcanie wielu godzin na proste zadania. Niezbędne jest nauczenie się efektywnego wykonywania zadań i rozsądne ich planowanie. Czasami będziemy musieli wybrać, co jest najważniejsze i nadać takim aktywnościom priorytet. Szeregowanie zadań względem ich istotności, czy pilności często nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, warto więc ćwiczyć się w tej umiejętności. Można to robić na przykład przy użyciu matrycy Eisenhowera, która kategoryzuje zadnia na:

  1. Ważne i pilne;
  2. Ważne i niepilne;
  3. Nieważne i pilne;
  4. Nieważne i niepilne.

Umiejętności

Aktywności dodatkowe to nie tylko umiejętności miękkie. Angażując się w wolontariat, czy prowadząc własny projekt Zwolnionych z Teorii nauczysz się również „twardych umiejętności”. Jeśli będziesz zajmować się tworzeniem grafik, nauczysz się korzystania z canvy, a może nawet bardziej zaawansowanych narzędzi. Angażując się w marketing, nauczysz się pisać chwytliwe posty…

Sieci kontaktów

Aktywności dodatkowe to również ludzie. Często do różnych organizacji, kół, czy klubów dołączają otwarci, proaktywni, którzy mogą okazać się świetnymi znajomymi. Z pewnością poznasz wiele inspirujących osób, które realizują się na wielu płaszczyznach. Tacy bardziej doświadczeni znajomi mogą okazać się dobrymi przewodnikami. Kapitał społeczny, który zdobędziesz, może również okazać się użyteczny w przyszłości. Większość ludzi zdobywa pracę w swoim networku!

Poznanie nowych ludzi poprawi również twoją pewność siebie. Nie jest niczym zaskakującym to, że mając wielu znajomych, będziesz „wyćwiczony” w kontaktach międzyludzkich, dzięki czemu coraz łatwiej będzie Ci poznawać nowe osoby.

Przestrzeń do zabawy

Zajęcia dodatkowe często stają się również hobby. Pamiętaj, że angażując się w dodatkowe aktywności, przeważnie w ramach wolontariatu, powinieneś/powinnaś przede wszystkim dobrze się bawić. Chociaż brzmi to trywialnie dodatkowe aktywności, nie powinny być źródłem stresu, czy napięcia. Powinny zapewniać odskocznię od rzeczywistości. Jest to generalnie prawda – 70% badanych wskazuje, że dzięki zajęciom dodatkowym, poprawiło się ich zdrowie psychiczne.

Od czego zacząć?

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, polecamy sprawdzić bazę ofert dostępną na naszej stronie internetowej. Znajdziesz tam między innymi możliwości wolontariatu. Jeśli chciałby_ś spróbować swoich sił w tworzeniu webinarów, pisaniu artykułów, marketingu, czy w dziale customer cooperation – zapraszamy do rekrutacji do naszej fundacji. Każda para rąk mile widziana!

Skip to content