Julia Maciejko

18 września 2024

Pierwsza praca — niania

Aktualności

Myśląc o pierwszych i „najłatwiejszych” pracach, jakich można się podjąć, możesz mieć na myśli: bycie kelnerem, sprzątanie, sprzedawanie lodów, zbieranie owoców sezonowych albo … bycie nianią (opiekunem dla dziecka). Jak to jest pracować jako niania? W jednym momencie głośny płacz, a w drugim uroczy uśmiech… – przyjrzyjmy się pracy niani „od środka”. Z czym wiąże […]

Myśląc o pierwszych i „najłatwiejszych” pracach, jakich można się podjąć, możesz mieć na myśli: bycie kelnerem, sprzątanie, sprzedawanie lodów, zbieranie owoców sezonowych albo … bycie nianią (opiekunem dla dziecka). Jak to jest pracować jako niania?

W jednym momencie głośny płacz, a w drugim uroczy uśmiech… – przyjrzyjmy się pracy niani „od środka”.

Z czym wiąże się praca jako niania?

Przede wszystkim jest to ogromna odpowiedzialność. Rodzice powierzający obcej osobie opiekę nad swoim córką i synem, oczekują, że będzie ono „całe i zdrowe”. Wymaga to więc uważności przez cały czas bycia w pracy.

Istotna jest także dobra komunikacja z pracodawcą (rodzicem). Bez informacji, jakie zasady panują w domu, czego dziecko nie może jeść, czego rodzice oczekują, trudno będzie wywiązać się w stu procentach z powierzonych zadań i przede wszystkim czuć się swobodnie w pracy. Dlatego ważne jest, by rozmawiać ze swoim pracodawcą i pytać go o wszystkie szczegóły. Niania musi umieć szybko „nauczyć się życia” w konkretnym domu umiejętności komunikacji i obserwacji będą więc kluczowe.

Warto wspomnieć też o byciu kreatywnym. W przypadku spędzania czasu z dzieckiem nie może tego zabraknąć. Wyobraźnia, która pozwala wymyślać coraz to nowsze i ciekawsze zabawy dla naszego małego podopiecznego, jest niezbędnym składnikiem sukcesu. Jeśli masz z tym problem — nie martw się, kontakt z dzieckiem bardzo szybko nauczy Cię szukania kreatywnych rozwiązań.

Wrażliwość i empatia również są nierozłączną częścią pracy niani. Rozwiązywanie dziecięcych problemów może wydawać się w pierwszej chwili absurdalne. Jednak to właśnie łagodne podejście i otwartość na problemy dziecka sprawia, że łatwiej będzie się porozumiewać, a maluch będzie gotowy Ci zaufać i poczuje się bezpiecznie.

Nie można zapomnieć o … stresie, który niestety może towarzyszyć tej pracy. Wybuchy złości, agresja, niebezpieczne sytuacje to sytuacje, z którymi trzeba zmierzyć się w pracy jako niania. Umiejętność działania w stresujących momentach jest więc niezbędna.

Czego może nauczyć Cię praca jako niania?

Bez wątpienia osoba pracująca jako niania staje się z każdym dniem bardziej: odpowiedzialna, kreatywna czy komunikatywna. Ponadto poznaje dziecięcy język i świat. Potrafi porozumiewać się z dzieckiem i opiekować się nim, przekonać je do siebie. Jeśli myśli się o byciu mamą, tatą czy dobrą ciocią lub wujkiem dla dzieci swoich znajomych — to bez wątpienia praca jako niania rozwinie potrzebne ku temu umiejętności i instynkty. Jednak zdobyte umiejętności są nie tylko zasobem w kontaktach z dziećmi, ale z ludźmi w ogóle, przydadzą się więc w wielu sytuacjach i kontekstach!

Jak znaleźć pracę jako niania?

Pierwszy pomysł, który może wydać się oczywisty, ale jest pomocny w znalezieniu pracy jako niania to — mówienie głośno o tym, że chcesz być nianią. Mówienie o tym podczas rodzinnych wydarzeń czy spotkań ze znajomymi. Warto rozpocząć tę pracę w znanym środowisku, dlatego rozejrzenie się dookoła, czy nikt z Twojego otoczenia nie poszukuje opiekunki do dziecka, jest bardzo dobrą i skuteczną opcją.

Jeśli nie chcesz pracować w znanym środowisku, bardzo dobrą alternatywą na znalezienie tej pracy są grupy na Facebooku. Jest ich naprawdę wiele i nazywają się najczęściej „Niania (i tu nazwa miasta)”. Rodzice, którzy poszukują niani, wstawiają posty, o tym czego potrzebują i oczekują. Mogą na nich też zamieszczać ogłoszenia osoby, które szukają pracy. Dzięki temu bardzo łatwo się skomunikować i znaleźć rodzinę, która potrzebuje właśnie Twojej pomocy.

Kilka słów na koniec

Praca niani, choć wydaje się trywialna, może być bardzo ciekawym pierwszym doświadczeniem. Nie bez powodu mówi się o tym, że kluczowymi umiejętnościami na rynku pracy w XXI wieku będą (i są) umiejętności miękkie, czyli umiejętności komunikacji, empatia, kreatywne myślenie… Słowem wszystko to, czego nauczysz się w pracy z (małymi) ludźmi. Czasami, zamiast szukać zajęcia, które będzie „dobrze wyglądać” w CV warto zastanowić się także nad zajęciem, które nauczy podstaw, da pierwsze doświadczenia, pokaże, czym jest praca — do tego właśnie idealnie sprawdzi się bycie nianią! Kto wie, może warto nawet pomyśleć o wymianie Au Pair… ale o tym opowiemy innym razem.

Czujesz się zaciekawiony? Może praca niani jest właśnie dla Ciebie? A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat umiejętności XXI wieku, przeczytaj ten artykuł!

Skip to content