emiliadanczak

21 listopada 2024

Idealny kierunek studiów?

Aktualności

Nowy rok coraz bliżej, już niedługo kolejne pokolenie licealistów za swój hymn obierze „100 dni do matury”, a potem wszystko potoczy się już szybko. Będzie czas ostatnich przygotować, czas matur, wyniki… Przyjdzie też czas, żeby wybrać kierunek studiów. Ale jak to zrobić? Kierunek studiów — ważny wybór? Trzeba przyznać, że trendy się zmieniają. Nadal wielu […]

Nowy rok coraz bliżej, już niedługo kolejne pokolenie licealistów za swój hymn obierze „100 dni do matury”, a potem wszystko potoczy się już szybko. Będzie czas ostatnich przygotować, czas matur, wyniki… Przyjdzie też czas, żeby wybrać kierunek studiów. Ale jak to zrobić?

Kierunek studiów — ważny wybór?

Trzeba przyznać, że trendy się zmieniają. Nadal wielu licealistów decyduje się na kontynuację edukacji, ale pojawia się grupa, która stawia na budowanie kariery bez formalnych kwalifikacji. W zmieniającym się świecie trudno przewidzieć ze 100% pewnością, jaka ścieżka będzie najlepsza.

Czy to, jaki kierunek studiów wybierzesz, zdefiniuje twoją przyszłość? Nie! Ale z pewnością będzie początkiem ważnej ścieżki i przyczyni się do końcowego efektu. Ważne, by nie dać się przytłoczyć otoczeniu, podejść do decyzji z dystansem i dać sobie przestrzeń do popełnienia błędu. Studia można zmienić.

Czym są twoje pasje?

Czy przyszła praca i studia to musi być twoja pasja? Z pewnością nie, jednak wiele osób uważa, że kluczem do spełnienia zawodowego jest robienie czegoś, co przynosi ci radość. Oczywiście jeżeli twoją pasją są gry komputerowe, nie oznacza to, że powinieneś decydować się na zostanie zawodowym graczem. Jest to jakaś opcja, ale śmiem twierdzić, że ilość pasjonatów gier przewyższa zapotrzebowanie na profesjonalnych graczy. Możesz na to jednak spojrzeć w inny sposób. Zastanów się, co w tym graniu naprawdę lubisz? Może są jakieś umiejętności, które szczególnie rozwijasz?

Umiejętności

W wyborze przyszłej drogi zawodowej ważne są też nasze umiejętności. Zastanów się, czy jest coś, co przychodzi ci łatwiej? Jakie są twoje mocne strony? Pomyśl też trochę o swojej osobowości, czy będziesz się spełniać, pracując z ludźmi, czy może wolisz towarzystwo swojego komputera i ewentualnie kolegów z biura…? W takich przemyśleniach mogą pomóc ci testy osobowości, np. popularne 16 Personalities, czy predyspozycji zawodowych i mocnych stron, jak test Gallupa.

Zapotrzebowania i możliwości

Zastanowiwszy się nad czynnikami osobistymi, warto skonfrontować swoją wizję z zapotrzebowaniem rynku i możliwościami. Możesz spróbować zorientować się w ofertach pracy, które czekają na absolwentów danego kierunku. Sprawdź, które sektory dynamicznie się rozwijają, co na ten temat sądzą eksperci. Wartościowe mogą okazać się również rozmowy z absolwentami i studentami wyższych lat, oni będą mogli nakreślić ci bardziej realistyczną wizję życia po studiach, niż reklamówka uniwersytetu.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli będziesz coś robić z pasją i zaangażowaniem, jest duża szansa, że pozornie „mało przyszłościowy” kierunek może być kluczem do wspaniałej ścieżki kariery. I na odwrót — nawet najbardziej prestiżowy i rozchwytywany, może okazać się ślepą uliczką.

Czy to na pewno ten kierunek studiów?

Czy da się dowiedzieć, czy to na pewno ten kierunek? Definitywnej odpowiedzi na to pytanie nie poznasz raczej nigdy. Będziesz wiedzieć więcej kiedy już zaczniesz studia, ale co w takim razie zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwo trafnego wyboru? Dobrą opcją będą targi pracy, dni otwarte uczelni… Ciekawym pomysłem będzie również znalezienie stażu w obszarze, który cię interesuje.

Alternatywy

Jeśli czujesz, że studia nie są dla ciebie odpowiednim wyborem, możesz spróbować znaleźć pierwszą pracę na pełen etat już po maturze i spróbować swoich sił bez kontynuowania formalnej edukacji. Coraz bardziej popularnym wyborem jest też gap year, czyli okazja do pracy, poszerzania swoich horyzontów, odnajdywania siebie… Możesz w tym czasie skupić się na przykład na rozwoju umiejętności przyszłości, uniwersalnych skilli, które według prognoz będą kluczowe dla odnalezienia się w dynamicznym i ciągle zmieniającym się rynku pracy.

Na koniec, czyli kierunek studiów to nie wszystko

Pamiętaj, że wybór studiów wcale nie jest decyzją, która zaważy na reszcie twojego życia. Z pewnością jest to ważna decyzja, ale studia zawsze można zmienić. Nie daj się przytłoczyć!

A jeżeli chcesz przeczytać więcej w tym temacie, zachęcamy do lektury naszego artykułu o projektowaniu kariery!

Skip to content