Zuzanna Waśniowska

27 lutego 2023

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Aktualności

Znalezienie pierwszej pracy – wcale nie tak straszne jak myślisz! Znalezienie pierwszej pracy to ważny etap w życiu każdego człowieka – jest to rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału, który często wiąże się z nabraniem pewnej niezależności finansowej i zawodowej. Od czego powinniśmy zacząć, aby znaleźć taką pracę, która będzie nam najbardziej odpowiadać? Nie zostaniesz od razu […]

Znalezienie pierwszej pracy – wcale nie tak straszne jak myślisz!

Znalezienie pierwszej pracy to ważny etap w życiu każdego człowieka – jest to rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału, który często wiąże się z nabraniem pewnej niezależności finansowej i zawodowej. Od czego powinniśmy zacząć, aby znaleźć taką pracę, która będzie nam najbardziej odpowiadać?

Nie zostaniesz od razu prezesem banku…

W poszukiwaniach pierwszego zatrudnienia musisz być cierpliwy. Brzmi banalnie, ale tyczy się wielu aspektów poszukiwania źródła dochodów. W większości przypadków, nie znajdziesz pracy po tygodniu, a będziesz musiał poświęcić temu więcej czasu – pracodawcy częściej poszukują ludzi obeznanych w danych dziedzinach, doświadczonych specjalistów, niż początkujących, osób, które mają zerową wiedzę praktyczną o danym zawodzie. 

Trzeba też pamiętać, że nasze pierwsze zarobki raczej nie będą bardzo wysokie. Naturalnie bardzo dużo zależy od branży, w jakiej zamierzamy pracować, ale z reguły w pierwszej pracy nie zarabia się zbyt dużych sum – zazwyczaj zaczyna się na niskich stanowiskach, a co za tym idzie, nie otrzymuje się zbyt wysokich płac. 

Początkowo wszystko może iść nie tak, jak powinno, możemy bezowocnie wysyłać CV do wielu firm, czy źle wypadać na rozmowach rekrutacyjnych, jednak nie powinniśmy się tym przejmować – każdy musi jakoś zacząć, a im większe doświadczenie wyrobimy sobie przy poszukiwaniu pierwszej pracy, tym łatwiej będzie nam znaleźć kolejną, będziemy wiedzieć, co przykuwa uwagę rekruterów, co warto mieć w swoim CV, w jakiej branży najlepiej szukać zatrudnienia – wszystkiego możesz powoli się nauczyć, a my podsuniemy Ci kilka cennych wskazówek.

CV – sprawa (zwykle) najważniejsza

Pierwszym źródłem informacji o potencjalnym pracowniku jest dla rekrutera curriculum vitae, dokument, w którym powinniśmy się zaprezentować od jak najlepszej strony. Szukając pierwszej pracy, z reguły nie mamy żadnego doświadczenia, o którym moglibyśmy napisać w CV, aby wzbudzić zainteresowanie pracodawcy. W takiej sytuacji, możemy w tej kategorii opisać inne aktywności, w których nabraliśmy jakiś umiejętności, a które dobrze o nas świadczą – wolontariaty, koła naukowe, projekty społeczne, czy inne aktywności kulturowe/społeczne. Więcej wskazówek o tym, jak napisać dobre CV znajdziesz w naszym artykule CV – klucz do znalezienia pracy.

Każda branża ma inne wymagania

Zanim zaczniesz poszukiwania swojej pierwszej pracy zastanów się, co tak właściwie chciałbyś robić. Oczywiście, nie zawsze w pełni odpowiada nam nasz zawód, ale w miarę możliwości zadbaj, aby twoje pierwsze środowisko zawodowe jak najbardziej Ci odpowiadało – jeśli za pierwszym razem zrazisz się do swojego zajęcia, to już zawsze będziesz odczuwać awersję wobec danej pracy. Jeśli czujesz, że z natury nie przepadasz za towarzystwem ludzi, nie czujesz się komfortowo, kiedy musisz wdawać się w zbyt dużo interakcji społecznych, to nie szukaj pracy, która wymaga od ciebie codziennego kontaktu z dużą ilością obcych osób. O ile możesz, zadbaj o swój komfort psychiczny w pracy, bo to znacząco ułatwi twój zawodowy start – jeśli praca będzie sprawiała Ci przyjemność i będziesz z niej czerpać satysfakcję, będziesz dużo bardziej produktywny, a to da Ci większe perspektywy rozwoju.

Ważnym jest także to, że do niektórych prac, na przykład działania w branży gastronomicznej, potrzebujesz specjalnych dokumentów czy uprawnień – tzw. książeczki sanepidowskiej, której koszt wyrobienia waha się między 100 a 200 zł. Jest to zaświadczenie o odpowiednim stanie zdrowia, który pozwoli nam pracować jako kelner, kucharz czy pomoc kuchenna. 

W innych zawodach może liczyć się natomiast prawo jazdy – nie każda młoda osoba je ma, ale umiejętność prowadzenia samochodu może otworzyć nam drzwi do pracy w branżach dostawczych, kurierskich czy przewozu ludzi. Należy jednak pamiętać, że każdy zawód ma własne wymagania i zanim zaczniemy szukać zatrudnienia w konkretnej branży, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czego potrzeba do jego wykonywania.

Gdzie właściwie znaleźć pierwszą pracę?

W pierwszej kolejności szukamy pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych, które zdecydowanie wiodą prym w swojej dziedzinie i właśnie tam można znaleźć najwięcej ofert zatrudnienia. Kiedy jednak zaczynamy zagłębiać się w kolejne strony zapełnione propozycjami zawodów, możemy zauważyć, że mało które oferty są kierowane do ludzi młodych, bez żadnego doświadczenia, szukających po prostu pierwszej pracy. Specjalnie dla nich tworzymy Szkolną Giełdę Pracy, która pomaga znaleźć pierwszą pracę, praktykę czy wolontariat.

Pamiętaj też, że pierwsza praca nie musi być pracą w “gastro”. Branża gastronomiczna faktycznie jest często pierwszym miejscem pracy wielu osób, ale jeśli się w niej nie widzisz zastanów się czy nie warto poszukać jakiejś alternatywy. To jaką pracę znajdziesz w dużej mierze zależy od poświęconego poszukiwaniom czasu, ale też od Twojego networku – ludzi, których znasz, a którzy potencjalnie mogą Ci pomóc w znalezieniu posady, czy szczęścia. 

Skip to content