Marzysz o zmianie świata? Chciałbyś stworzyć swój projekt społeczny, ale do końca nie wiesz jak? A co, gdybyś dowiedział się, że jest olimpiada, która może Ci to umożliwić? Ponadto otrzymasz wsparcie na cały okres trwania projektu, a na koniec zdobędziesz certyfikat z ukończenia go. Mowa o olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.
Dla kogo właściwie jest olimpiada „Zwolnieni z Teorii”?
Olimpiada „Zwolnieni z Teorii” jest skierowana przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w planowaniu i realizacji projektu społecznego, pracy zespołowej, albo nawet zawalczyć o lepszą pracę — z pewnością ta opcja dla Ciebie. Informacja o takiej inicjatywie w Twoim CV wpłynie pozytywnie na postrzeganie Twojej osoby przez pracodawcę, a może nawet będzie przepustką ku lepszej pierwszej pracy!
Jak to wygląda ?
Od początku do końca przez projekt pokierują Cię 4 etapy, które zaraz Ci przybliżymy. Są one dokładnie wytłumaczone na platformie olimpiady, która Cię prowadzi, a każdy z etapów kończy się odesłaniem formularza. Bez obaw! Na platformie znajduje się także przewodnik umiejętności cyfrowych, zarządzania projektami czy marketingu, który z pewnością ułatwi Ci cały proces i zapewni praktyczne wskazówki.
Etap inicjacji
Na tym etapie musisz wybrać problem społeczny, na którym chcesz się skupić. Konieczne jest także, aby przygotować dowody na jego istnienie — może być to np.: wywiad, artykuł czy ankieta. Powinieneś także określić, jaki format będzie miał twój projekt (wydarzenie publiczne, reklama społeczna, projekt technologiczny czy zbiórka charytatywna).
Etap planowania
To jest moment, na określenie celu projektu, planu działania, sposobu komunikacji zewnętrznej i zarysu projektu. Jest to kluczowy etap poprzedzający już wcielenie projektu do życia. Musisz wiedzieć, czego konkretnie oczekujesz od swojego projektu, aby finalnie móc określić czy udało Ci się to osiągnąć.
Etap realizacji
Do dzieła! Nie pozostaje nic innego jak wdrożenie planu w życie! Należy jednak pamiętać o dokumentacji. Ważne jest, by zbierać dokumenty nawiązywania współpracy oraz fotografować istotne dla Twojego projektu aspekty, np. to czy wydarzenie publiczne się odbyło i ile osób brało w nim udział.
Etap zakończenia
Pora na podsumowanie Twojej pracy! W formularzu zakończenia musisz pokazać dowody, czyli zdjęcia lub dokumenty udowadniające, że zrobiłeś to, co zaplanowałeś. Analizujesz także czy cel, który postawiłeś na etapie planowania, został osiągnięty. Możesz także zastanowić się nad dalszym planem na Twój projekt. Zakończenie projektu na platformie wcale nie musi oznaczać, że przestaniesz angażować się społecznie, realizować projekt. Nasza fundacja też zaczynała jako projekt tworzony w ramach „Zwolnionych z Teorii”!
Projekt skończony! Ale co dalej?
Wszystkie zespoły, które ukończyły projekt, mogą odebrać certyfikaty, które potwierdzają nabyte umiejętności. Nie możesz zapomnieć też o tym, że podczas całego procesu projektu, wszystkie kroki są punktowane. Dzięki zebranym punktom możesz zdobyć nagrodę Złotego, Srebrnego lub Brązowego Wilka. Gala wręczenia nagród odbywa się w Warszawie i zaproszony jest na nią każdy, kto ukończył projekt. „Wielki Finał” jest wielkim wydarzeniem, na którym nie brakuje wspólnego świętowania czy spotkań z zaproszonymi gośćmi. Obecność na nim z pewnością zapewni Ci satysfakcję i poczucie dumy z pracy, którą wykonałeś. Pora zacząć działać! Zbieraj zespół, już we wrześniu 2024 rusza kolejna edycja olimpiady, w której możesz wziąć udział! Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem