O tym, co najlepiej wygląda w CV i co może zwiększyć nasze szanse na znalezienie pracy.
Naturalnie, musimy pamiętać, że w każdej pracy wymagania są inne, w każdym zawodzie pracodawca będzie oczekiwał od nas innych kompetencji. Jakie jednak są najpopularniejsze i najbardziej efektywne elementy, którymi możesz urozmaicić swoje curriculum vitae?
Języki!
Może to zabrzmieć banalnie, bo przecież każdy z nas słyszał już o tym, że jeśli będziemy dobrze mówić po angielsku, to łatwiej będzie znaleźć dobrze płatną pracę. Całe zagadnienie jest jednak nieco mniej oczywiste — obecnie, w większości zawodów wymagających kontaktu z klientem (ich grupa jest niezwykle rozległa — od pracy w gastronomii w popularnym turystycznie mieście, aż do międzynarodowych przedstawicieli handlowych), znajomość języka angielskiego jest uważana za absolutną podstawę. W związku z tym jeżeli nie pełni bardzo znaczącej funkcji w naszej pracy i nie operujemy nim na bardzo zaawansowanym poziomie, to nie będzie zbytnio wpływał na poziom naszych zarobków.
Jeśli nie język angielski, to który wybrać ?
Obecnie, ogromną popularnością cieszą się francuski, hiszpański i niemiecki. Jak wiadomo, są to najczęściej używane języki na świecie, więc firmy poszukują jak największej ilości pracowników posługujących się właśnie nimi.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku, różnica w zarobkach osób, które biegle władały językiem niemieckim, a tymi, które znają go tylko na poziomie podstawowym, wynosiła nawet 2000 zł¹!
Jeśli jednak chcemy postawić na coś bardziej niestandardowego, możemy rozważyć naukę na przykład języków skandynawskich. Są stosunkowo podobne do języka niemieckiego lub angielskiego, więc nauka ich nie będzie bardzo trudna. Coraz więcej firm z północy Europy sprowadza się do Polski, więc szukają przedstawicieli, którzy będą w stanie posługiwać się takimi językami.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku języka chińskiego — problem jest jednak taki, że dla przeciętnego Polaka nauka tak egzotycznego języka jest bardzo trudna i czasochłonna, dodatkowo, dostęp do materiałów edukacyjnych do nauki języków azjatyckich jest dość ograniczony. Podjęcie takiego ryzyka może z drugiej strony przysporzyć nam w przyszłości dużo korzyści.
Ostatecznie można dojść do prostej konkluzji: im więcej języków opanowanych na wysokim poziomie, tym większe szanse na wzbudzenie zainteresowania u wielu pracodawców, a w przyszłości na wyższe zarobki.
Prawo jazdy — zupełnie nowe perspektywy zawodowe
Aby je posiadać, w większości przypadków musimy być pełnoletni, a jak się okazuje, ta umiejętność otwiera nam zupełnie nowe ścieżki w rozwoju. Jest podstawowym warunkiem pracy w różnorakich formach transportu. Tutaj nie musimy się ograniczać do najpopularniejszego rodzaju prawa jazdy — kategorii B na auta osobowe. Mamy do wyboru też prawa jazdy kategorii D (autobusy), kategorii C (ciężarówki) czy kategorii T (pojazdy rolnicze, np. traktor).
Jeśli jednak nie chcemy pracować w transporcie czy jako przewoźnicy, nie powinniśmy całkowicie skreślać umiejętności prowadzenia samochodu. W wielu różnych zawodach niezwiązanych z powyższymi dziedzinami auto może się bardzo przydać. Czasami pracownik musi coś załatwić dla swojej firmy, a wówczas lepiej, żeby mógł się przemieścić sam, szczególnie, że nie zawsze ma dostęp do komunikacji miejskiej. Wiele prac, w których teoretycznie nie potrzeba prawa jazdy, okazuje się jednak bez niego niewykonalne.
Warto wspomnieć o własnych pasjach i aktywnościach pozazawodowych
Od kilku lat w nowych CV coraz częściej pod sekcjami o doświadczeniu zawodowym czy wykształceniu, osoby ubiegające się o pracę umieszczają krótką notatkę o sobie i swoich zainteresowaniach.
Nie chodzi o pisanie eseju o swoich umiejętnościach, ale jeśli chcemy wzbudzić zainteresowanie pracodawcy, lepiej wypadniemy, kiedy przedstawimy się jako osoby pełne pasji i zaangażowania w różne aktywności — fotografia, narciarstwo czy taniec, dzięki takim aktywnościom możemy wzbudzić wrażenie osób wielozadaniowych i otwartych na nowe doświadczenia.
Jeśli nie mamy na co dzień takich zainteresowań, być może angażujemy się w projekty społeczne czy wolontariaty. Aktywność obywatelska dobrze świadczy o osobie ubiegającej się o dane stanowisko i zdecydowanie może poprawić nasz wizerunek. Jeśli poszukujesz ofert pracy, wolontariatu, czy staży, zajrzyj na naszą stronę, na której możesz je znaleźć.
Kursy, szkolenia i certyfikaty
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie aktywności, które niby mogą wydawać się błahe i nic nieznaczące, mogą wzbudzić podziw pracodawcy — szkolenia z zakresu efektywnej współpracy z ludźmi, kursy obsługi różnych programów i systemów, czy certyfikaty znajomości danego języka na wybranym poziomie.
Generalnie każda umiejętność, jeśli tylko jest potwierdzona przez jakiś dokument, jest bardziej wiarygodna i lepiej wygląda, niż wpisana tak na „sucho”, bez żadnego oficjalnego zapewnienia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć różne kursy, nie będziesz mieć z tym zbyt dużych trudności — w internecie istnieją ogromne platformy oferujące różne szkolenia. Z łatwością znajdziesz zarówno darmowe jak i płatne, odbywające się online i stacjonarne — wystarczy poszukać czegoś idealnego dla siebie.
Ostatecznie okazuje się, że znalezienie i rozwijanie dodatkowych kompetencji umożliwiających zwiększenie ścieżek zawodowych w naszym życiu wcale nie jest takie trudne i każdy jest w stanie wzbudzić pozytywne wrażenia podczas rekrutacji, a co za tym idzie, może zdobyć wymarzoną pracę!
¹https://wynagrodzenia.pl/artykul/wynagrodzenia-osob-z-rozna-znajomoscia-jezykow-obcych-w-2020-roku