Zuzanna Waśniowska

23 lipca 2023

ABC pracy wakacyjnej 

Aktualności

Jak znaleźć pierwszą pracę? Od kiedy mogę jej szukać? Co to znaczy umowa zlecenie?... Poszukiwanie pierwszej pracy wiąże się z wieloma wątpliwościami — postaramy się je rozwiać.

Wraz z rozpoczęciem wakacji wielu nastolatków zaczyna się zastanawiać, jak mogliby produktywnie spędzić najbliższe dwa miesiące. Jednym z rozwiązań jest praca wakacyjna, dzięki której mogą zdobyć niezależność finansową (w różnym stopniu) i nabyć pierwsze doświadczenia, które mogą bardzo przydać się w przyszłości. O czym powinniśmy pamiętać, poszukując łatwego źródła zarobku na lato?

 W… jak Wymagania

Zanim zaczniemy poszukiwania naszego wakacyjnego zajęcia, powinniśmy sprawdzić, czy spełniamy wszystkie kryteria prawne, które pozwolą potencjalnemu pracodawcy na legalne zatrudnienie nas.

Przede wszystkim: aby zostać zatrudnionym na umowę o pracę należy mieć ukończone 15 lat i ośmioletnią szkołę podstawową. Dodatkowo, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że nasz stan zdrowia nie pogorszy się przez wykonywaną przez nas pracę.

A co jeśli mam mniej niż 15 lat?

Wówczas warto znaleźć pracę oferującą umowę o dzieło lub o zlecenie. Wypłata w takiej sytuacji będzie zapewne niższa (od 1 lipca 2023 minimalna stawka godzinowa wynosi 23,50 zł), jednak dla młodego nastolatka wciąż jest to szansa sporego zarobku. Takie oferty pracy znajdziemy w firmach z branż reklamowych czy kulturalnych. Dodatkowo, na nasze zatrudnienie musi zgodzić się opiekun prawny i inspektor pracy.

Przed osiemnastym rokiem życia nie możemy wykonywać prac ciężkich, takich jak praca na budowie. Warto również pamiętać, że jeśli chcemy pracować w branży gastronomicznej, musimy wyrobić tzw. książeczkę sanepidowską.

C… jak Czas pracy

Jeśli masz więcej niż 16 lat, możesz pracować do ośmiu godzin dziennie. Będąc osobą młodszą, maksymalnie wolno ci spędzać w pracy tylko sześć godzin. Za każdym razem po 4,5h pracy masz prawo do 30 minutowej przerwy, która normalnie jest wliczana do puli wszystkich godzin przepracowanych w danym dniu. 

Pracodawca nie może dać ci zmiany w godzinach nocnych — między 22 a 6 rano. Powinien zadbać także o to, aby młody pracownik miał przynajmniej dwa dni wolnego pod rząd.

G… jak gdzie szukać

 Oferty pracy dla nieletnich, na okres krótkotrwały nie są najpopularniejszym rodzajem wakatów, zatem często możemy mieć problem ze znalezieniem sobie owego zajęcia. Warto zacząć szukać we własnej okolicy — być może ulubiona kawiarnia, pobliska kwiaciarnia lub mały sklep spożywczy będą zainteresowane zatrudnieniem nowego pracownika? Często zatrudnienie można znaleźć przy rozdawaniu ulotek czy na plantacjach owoców. 

Nie bójmy się pytać znajomych przedsiębiorców i właścicieli firm o to, czy nie mają możliwości zatrudnienia nastolatka — nawet jeśli odmówią, liczy się to, że spróbowaliśmy. Jeśli jednak chcemy znaleźć pracę bez wychodzenia z domu, warto poszukać w internecie ofert pracy zdalnej, która w ostatnich latach znacznie zyskała na popularności. 

Warto także zajrzeć do serwisów internetowych pokazujących różne oferty pracy. Jednym z nich jest Szkolna Giełda Pracy, która oferuje zatrudnienie właśnie dla młodzieży i młodych dorosłych.

U… jak Uważaj na oszustów

Brzmi banalnie, ale wbrew pozorom młodego pracownika, często bez żadnego doświadczenia, łatwo oszukać. Jeśli nie zaczynasz pracy w znanym ci miejscu, w którym możesz zaufać pracodawcy, postaraj się dopilnować, aby wszystkie ustalenia między tobą a twoim nowym szefem, były w pełni jasne. Sprawdź też, czy warunki twojego zatrudnienia są w pełni zgodne z prawem. Jeśli tak nie jest, to pracujesz nielegalnie. Jeżeli zdarzyłby ci się wypadek przy pracy, nie dostaniesz żadnego odszkodowania, gdy ZUS (najczęściej to ta instytucja zajmuje się takimi sytuacjami) dowie się, że “pracujesz na czarno”. Może to nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji.  

Dlaczego weryfikacja ofert zatrudnienia jest tak ważna? Jeśli jakaś oferta pracy wakacyjnej wydaje ci się podejrzanie kusząca, sprawdź ją kilka razy. Jako nastolatek, jesteś łatwym celem dla oszustów, którzy mogą cię wykorzystać na wiele sposobów, na przykład nie wypłacając ci pensji. 

Oczywiście nie można generalizować wszystkich pracodawców. Chodzi tylko o to, żeby przy wybieraniu jednej z pierwszych prac w naszym życiu nie spotkać się z nieprzyjemnym rozczarowaniem. 

P… jak powodzenia

Po podzieleniu się naszymi wskazówkami dotyczącymi pracy wakacyjnej, nie pozostaje nam nic innego jak życzyć każdej ambitnej, młodej osobie poszukującej sezonowego zatrudnienia powodzenia. Tak spędzone lato jest świetnym sposobem na zdobycie przydatnego doświadczenia. Przy poszukiwaniu pracy kilka lat później, wywrzemy na rekruterze wrażenie ambitnych i chętnych do działania. 
Wniosek jest jeden: jeśli tylko zastanawiasz się, czy warto iść do pracy na wakacje, pamiętaj, że może to być świetna szansa na rozwój i drobny zarobek!

Skip to content