O kompetencjach słów kilka


W dzisiejszych czasach pracodawcy zwracają szczególną uwagę na to, czy kandydat posiada wrodzone skłonności do wykonywania danej pracy. Niekiedy zdarza się, że to właśnie te predyspozycje przeważają nad kwalifikacjami – w końcu lepiej zatrudnić osobę żądną wiedzy i nastawioną na ciągły rozwój osobisty, niż taką, która może się pochwalić wyłącznie zwykłym ukończeniem szkoły pozwalającej na wykonywanie danego zawodu. Właśnie dlatego przed rozmową kwalifikacyjną warto zadać sobie pytanie – czego może szukać potencjalny pracodawca? Które cechy czynią mnie idealnym kandydatem na dane stanowisko?

 

Czym w ogóle są kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe to połączenie posiadanej wiedzy, umiejętności i cech charakteru. Na ich podstawie można określić potencjał pracownika.

Najpowszechniejszy sposób grupowania kompetencji to podział na twarde i miękkie. Kompetencje twarde to merytoryczne umiejętności, które nabywamy w szkole, na kursach i szkoleniach. Zaliczamy do nich np. znajomość języków, obsługę programów informatycznych, posiadanie prawa jazdy, tytułów naukowych itp.

Kompetencje miękkie to takie, które zwyczajnie ułatwiają pracę w Twoim otoczeniu – mogą być to zarówno umiejętności interpersonalne (komunikatywność, działanie w grupie, poziom konfliktowości) jak i umiejętności osobiste (organizacja czasu, radzenie sobie ze stresem, kreatywność). Nie są mierzalne, jednak mogą być rozbudowywane bez względu na podejmowany zawód.

 

Jak odkryć i rozwijać swoje kompetencje?

Pierwszym i najważniejszym krokiem do doskonalenia własnych kompetencji jest odkrycie swoich naturalnych predyspozycji. Może masz łatwość w nauce języków, albo Twoja głowa jest pełna niecodziennych rozwiązań na codzienne sprawy? Czujesz się dobrze pracując z komputerem lub masz łatwość w nawiązywaniu kontaktu z dziećmi? Każda cecha Twojego charakteru – a nawet jej brak – czyni Cię niepodrabialnym źródłem nieskończonego potencjału.

Żeby usprawnić proces odkrywania swojej drogi, zastanów się, jakie czynności od zawsze sprawiały Ci przyjemność. Ich rozwój będzie przynosił największą satysfakcję, a co za tym idzie – w mniejszym stopniu odczujesz nieuniknione zmęczenie płynące z dążenia do mistrzostwa. Pamiętaj, że warto działać zgodnie z zasadą „work smarter, not harder” – po co męczyć się na medycynie, jeśli w głębi serca od zawsze chciałeś być światowej sławy kucharzem? Mimo pozornej renomy zawodu lekarza, świat bez kucharzy byłby smutniejszy, prawda? Nawet zwracając uwagę na prozaiczną kwestię finansów – z reguły lepiej być mistrzem w pospolitej dziedzinie, niż przeciętniakiem w prestiżowej.


Jeśli uważasz, że Twoja osobowość zawiera elementy, do których odkrycia potrzebujesz trochę czasu lub odpowiedniego narzędzia - serdecznie zapraszamy do rozwiązania quizu http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/ . Powyższy test opiera się na teorii typów osobowości zawodowej J. L. Hollanda. To prosty test psychologiczny; wypełnienie go na stronie zajmie Ci około 10 minut, a otrzymany, trzyliterowy kod Hollanda pozwoli CI trafniej określić obszary, w których Twój rozwój ma największy potencjał.
Wróć